strzałka do góry
Newsy/ Raya i ostatni smok już na DVD!

RAYA I OSTATNI SMOK już na DVD!Najnowsza animacja Walt Disney Animation Studios - „Raya i ostatni smok”, film twórców „Vaiany” i „Krainy lodu”, zadebiutuje na DVD już 10 listopada.

„Raya i ostatni smok” zabierze widzów w ekscytującą, epicką podróż do fantastycznego świata Kumandry, w którym dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli razem w harmonii. Kiedy jednak niezwykłej krainie groziła zagłada ze strony złych Druunów, smoki się poświęciły, by ocalić ludzkość. Pięćset lat później złe siły powróciły i znów stały się zagrożeniem dla Kumandry. Aby ocalić swój kraj i zjednoczyć naród, samotna wojowniczka Raya musi wytropić legendarnego ostatniego smoka i zniszczyć Druunów.

Raya straciła wszystko. Jedyne, co ma, to miecz ojca, przyjaciela Tuk Tuk i odłamek magicznego klejnotu. Gdy wyrusza w poszukiwaniu ostatniego smoka, Sisu, ma też nadzieję, że pomoże on przywrócić pokój jej ojczyźnie. – wyjaśnia producent Osnat Shurer.
Będąc w drodze dowie się jednak, że znalezienie smoka nie wystarczy, aby tego dokonać. Podczas podróży wojowniczka będzie musiała odkryć również prawdę o sobie. Jej wyprawa będzie pełna niebezpieczeństw, przygód, humoru i nowych przyjaźni. Będzie także zabarwiona żalem, stratą i złością zrodzoną z potrzeby pomszczenia krzywd. W jej trakcie Raya nauczy się jednak, że do ratowania świata będzie potrzebowała nie tylko smoka, ale też pracy zespołowej i wzajemnego zaufania.
Po rozczarowaniach, jakich doświadczyła w dzieciństwie, Raya musi na nowo nauczyć się ufać – mówi reżyser Don Hall.
Bez zaufania nie da się zjednoczyć i współpracować. Dla Rai będzie to trudne, bo aby zjednoczyć Kumandrę, będzie musiała zaufać grupie nieznajomych – dodaje Carlos López Estrada, który reżyseruje film z Donem Hallem.

Drugą, niezwykle ważną w filmie postacią jest Sisiu, czyli legendarny wodny smok, którego tropi Raya. Dziewczyna szuka go, ponieważ ma nadzieję, że smok pomoże jej uratować Kumandrę. W długich poszukiwaniach pomaga jej wytrwać wiara w moc smoka oraz w to, że z jego pomocą jest w stanie uratować mieszkańców swojego kraju i przywrócić im szczęście.

Qui Nguyen, który wraz z Adele Lim napisał scenariusz filmu, mówi o idei, która kryła się za postacią Sisu:
W różnych kulturach Azji, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, ludzie darzą smoki miłością i podziwem. Smoki te różnią się jednak od tych, które znamy na przykład z „Gry o tron”. Symbolizują fart w życiu. Oznaczają chęć życia i hart ducha. Te wartości i znaczenia są bardzo ważne dla historii, która wywodzi się właśnie z kultury Azji Południowo-Wschodniej, tak jak i główna bohaterka filmu, Raya – opowiada scenarzystka.
Sisu jest potężnym smokiem, któremu oddaje się cześć. Jednocześnie staraliśmy się podważyć stereotypy dotyczące tego, jaki powinien być smok. Sisu bywa więc śmieszna, bezmyślna czy niezdarna. Pojawia się w świecie, który bardzo się zmienił i wiedzie zupełnie nowe życie. Jest w niej coś czarującego i zabawnego. Myślę, że jest po prostu fajną komediową postacią – mówi o swoich odczuciach względem Sisu Nguyen.

Historia podróży Rai ewoluowała w trakcie kilku lat pracy nad filmem. Niezmienny był jednak motyw jedności i wspólnoty, który został jeszcze bardziej rozbudowany i dopracowany, gdy do ekipy filmowej dołączyli reżyserzy Don Hall i Carlos López Estrada. To wspaniały wymiar edukacyjny, który uczy młodych widzów budowania zaufania, wartości przyjaźni i otwarcia się na współpracę.
Zespół wykonał kawał dobrej roboty, poszukując idei jedności i wspólnoty, a następnie je pogłębiając – mówi Hall. – Carlos i ja czuliśmy jednak, że zbudowanie tych idei na zaufaniu, które jest niezbędne, aby osiągnąć jedność, stworzy solidne fundamenty, na których oprzemy każdą decyzję dotyczącą podróży naszej bohaterki – opowiada reżyser.
Scenarzystka Adele Lim tak opisuje panujący w filmie nastrój i jego wpływ na główną bohaterkę:
Chcieliśmy zrobić film w tonie radości oraz miłości do świata i rodziny. Przy opowieści, który rozgrywa się w tak fantastycznej rzeczywistości, szukaliśmy emocjonalnych zakotwiczeń dla naszej postaci i jej podróży, uniwersalnych odniesień do rzeczywistości, które będą zrozumiałe dla widza. Raya traci ojca oraz świat, w którym dorastała. Zrozumiała jest zatem jej potrzeba walki o przywrócenie porządku oraz odzyskanie rodzica. Odkrywaliśmy towarzyszące bohaterce emocje, ale jednocześnie staraliśmy się, aby film był radosny, zabawny i pełen przygód.

„Raya i ostatni smok” to pierwszy film Walt Disney Animation Studios, którego sceneria jest inspirowana Azją Południowo-Wschodnią. Na oszałamiający efekt złożyła się praca wielu filmowców i researcherów z całego świata, spośród których niektórzy mieli szansę odkryć własne korzenie w tętniących życiem kulturach różnych krajów.
Chociaż Kumandra jest światem fantastycznym, artyści i filmowcy podczas projektowania inspirowali się tkaninami, kolorami i dekoracjami, które naprawdę występują. W ten sposób wnieśli do filmu autentyczność i oddali hołd jego tradycjom oraz zwyczajom.

Dbałość o szczegóły azjatyckiej kultury, unikalny klimat animacji, poczucie humoru i edukacyjny charakter docenili zarówno widzowie, jak i krytycy, przyznając filmowi doskonałe oceny (97% Rotten Tomatoes; 7,3 Filmweb; 7,4 IMDB - widzowie), (94% Rotten Tomatoes, 7,3 Filmweb - krytycy).

Reżyserami filmu „Raya i ostatni smok” są Don Hall, twórca nagrodzonego Oscarem® filmu Disneya „Wielka szóstka”, oraz Carlos López Estrada, którego debiutem reżyserskim był doceniony przez krytyków film „Zaślepieni”. Reżyserom asystują Paul Briggs, znany z pracy jako szef pionu opowieści przy „Krainie lodu” i „Wielkiej szóstce”, a także wieloletni twórca animacji i historyk John Ripa („Vaiana: skarb oceanu”, „Zwierzogród”). Producentami są Osnat Shurer, który był nominowany do Oscara® za film „Vaiana: skarb oceanu” oraz zdobywca Oscara® Peter Del Vecho, który zyskał sławę dzięki filmowi „Kraina lodu”. Scenariusz napisali razem wielokrotnie nagradzany dramaturg i pisarz Qui Nguyen („Vietgone”, „She Kills Monsters”) oraz Adele Lim („Bajecznie bogaci Azjaci”, „Prywatna praktyka”).

Animacja „Raya i ostatni smok” zadebiutowała w polskich kinach 2 lipca 2021 roku. Obejrzało ją ponad 300 000 tysięcy widzów. 10 listopada ukaże się na DVD. Wydanie zawiera także dodatkowe materiały: krótkometrażówkę „Znowu my” oraz wprowadzenie do niej.

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Sing 2 na Blu-ray™ i DVD

Ulubieni bohaterowie filmu "Sing" powracają w roztańczonej i rozśpiewanej produkcji studia Illumination!

Batman na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

W skorumpowanym Gotham City wraz z morderstwem burmistrza pojawia się całkowicie nowa groźba.
Powrót kultowej postaci w najbardziej...

GWIEZDNE WOJNY na BLU-RAY™ I DVD

Trylogia sequeli obejmująca epizody 7-9 kultowej sagi wszech czasów oraz osadzone w bogatym uniwersum świata Star Wars "Łotr 1" i "Han...

Ostatniej nocy w Soho na Blu-ray™ i DVD

W thrillerze psychologicznym młoda projektantka mody, w tajemniczy sposób przenosi się do Londynu lat 60., gdzie spotyka uzdolnioną piosenkarkę,...

Rodzina Addamsów 2 na Blu-ray™ i DVD

Morticia i Gomez są zrozpaczeni tym, że ich dzieci tak szybko dorastają. Aby odzyskać dawną więź, rodzice postanawiają wyruszyć na wspólne...

Halloween zabija na Blu-ray™ i DVD

Zamaskowany zabójca, który urządził sobie krwawą zabawę w mieście, okazuje się zdecydowanie trudniejszy do pokonania niż mogłoby się wydawać.

Scooby Doo! I... zgadnij kto? część 2 i 3 już na DVD!

Najsłynniejszy gadający pies świata znowu wkracza do akcji! W kolejnych częściach nowej serii przygód Scooby-Doo będzie musiał rozwiązać...

Rodzinka rządzi już na Blu-ray™ i DVD!

Kontynuacja nominowanej do Oscara® przebojowej, animowanej komedii Dzieciak rządzi studia DreamWorks Animation.

Eternals na Blu-ray™ i DVD

Najnowsza produkcja Marvel Studios. Nieśmiertelni herosi przez tysiące lat pozostający w ukryciu, w obliczu zagrożenia muszą zjednoczyć...

Matrix Zmartwychwstania na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

Neo i Trinity powracają w kolejnej odsłonie kultowej serii filmów!
Długo wyczekiwana czwarta część serii, która zrewolucjonizowała swój...

Dom Gucci na Blu-ray™ i DVD

Najnowszy film Ridleya Scotta z Lady Gagą i Adamem Driverem w rolach głównych! Film inspirowany tragiczną historią rodziny stojącej za włoskim...

King Richard: Zwycięska Rodzina na Blu-ray™ i DVD

Prawdziwa historia rodziny, której niezachwiana wiara zaprowadziła siostry Williams ze zniszczonych boisk Comption na najsłynniejsze tenisowe korty.