strzałka do góry
Newsy/ Belfast na Blu-ray™ i DVD

NAJBARDZIEJ OSOBISTY, NAGRODZONY OSCAREM® FILM KENNETHA BRANAGHA JUŻ 29 CZERWCA NA BLU-RAY™ I DVD!Nowy i zarazem najbardziej osobisty film Kennetha Branagha („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu”) to opowieść o burzliwym okresie w historii tytułowego Belfastu i konsekwencjach, które dla życia dorastającego chłopca i jego rodziny może nieść konflikt zbrojny, rozgrywający się tuż za oknem. Film doceniony przez krytyków i nominowany do Oscarów® w aż 7 kategoriach, oraz wyróżniony Oscarem® i Złotym Globem za najlepszy scenariusz oryginalny ukaże się 29 czerwca na Bluray™ i DVD.

Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. W ogniu szaleńczych walk na ulicach, życie chłopca i jego robotniczej rodziny musi ulec zmianie. Podczas gdy spokojne do tej pory miasto zamienia się w pole walki, wewnątrz rodzinnego domu rozpoczynają się starania o zachowanie resztek normalności. Historia opowiedziana jest z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli.

Szczególnie mocno widzimy świat oczami wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie. Próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.

„Belfast” to film zrodzony z życiowego doświadczenia reżysera Kennetha Branagha. Jak sam przyznaje: to najbardziej osobisty film, jaki kiedykolwiek stworzyłem. Jest o miejscach i ludziach, których kocham. Historyczne wydarzenia są więc przekształcone przez wyobraźnię dziewięcioletniego chłopca, który nawet dorastając w trudnych czasach pozostaje zupełnie normalnym dzieckiem. Zwyczajne dzieciństwo to też coś, co z całych sił stara się mu zapewnić cała rodzina, świadoma sytuacji, w jakiej się znaleźli. Widzimy rodziców, którzy mierzą się z trudami zwykłego życia, i widzimy dziadków odnajdujących humor w codzienności. To koniec końców jeden z najprawdziwszych obrazów rodziny, jakie zobaczyć mogliśmy w kinie w ciągu ostatnich lat. Nawet pomimo niecodziennych trudów życia, jest tutaj miejsce na śmiech, muzykę, taniec – najzwyklejszą radość bycia.

Do pracy nad filmem zaproszonych zostało wielu stałych współpracowników Branagha, wśród których znaleźli się między innymi Jim Clay odpowiadający za scenografię, operator Haris Zambarloukos, kostiumografka Charlotte Walker, czy montażystka Úna Ní Dhonghaíle. Muzykę do filmu napisał legendarny muzyk pochodzący z Belfastu, Van Morrison, zaś w kluczowe role wcielili się między innymi Caitríona Balfe, Jamie Dornan, Ciarán Hinds, laureatka Oscara® Judi Dench, czy debiutujący w wielkim stylu, dziesięcioletni Jude Hill.

Belfast to miasto opowieści – mówi Keneth Branagh. A pod koniec lat 60. przeszło przez wyjątkowo burzliwy okres w swojej historii. Bardzo dramatyczny, pełen przemocy, w który moja rodzina i ja zostaliśmy uwikłani. Pięćdziesiąt lat zajęło mi szukanie właściwego sposobu, aby o tym napisać, aby znaleźć odpowiedni język. Historia mojego dzieciństwa, która zainspirowała mnie do stworzenia tego filmu, stała się opowieścią o momencie przejścia z dzieciństwa w dorosłość. Dla mnie wydarzyło się to w Belfaście w 1969 roku, kiedy wydarzenia społeczne przyspieszyły moment utraty niewinności. Właśnie ten moment starałem się pokazać na samym początku filmu, kiedy sielankowe sceny zostają w jednym momencie przewrócone do góry nogami. Pamiętam te wydarzenia właśnie w ten sposób. Pewnego dnia życie stanęło na głowie i to wszystko działo się dla mnie niemal w zwolnionym tempie. Nagle usłyszałem dźwięk, którego początkowo nie zrozumiałem, ale kiedy odwróciłem się i spojrzałem na tłum na ulicy, moje życie już nigdy, przenigdy nie było takie samo jak wcześniej. W tym wydarzeniu było coś dramatycznego, ale i uniwersalnego, jestem przekonany że widzowie mogą rozpoznać w tym jakiś punkt zwrotny własnego życia – opowiada o kulisach filmu reżyser.

Mówiąc o swoim podejściu do tej historii, Branagh odwołuje się do sposobu w jaki o swoim filmie „Ból i blask” opowiadał Pedro Almodóvar. Nazywał to auto-fikcją. Historia opierała się na jego życiu, ale była do pewnego stopnia ufikcyjniona. Ja napisałem to wszystko w głównej mierze przez pryzmat dziewięcioletniego chłopca – Buddy’ego, który jest fikcyjną wersją mnie.

Wydarzenia w filmie nie są więc opowieścią wierną historii, ale przedstawione zostają jako rzeczywistość przekształcona przez wyobraźnię chłopca, formowaną w dużej mierze przez filmy i telewizję, które go fascynują. Uwielbia westerny, a Belfast ma w sobie coś z miasta z westernów. Filmy, które ogląda Buddy mają mocno zarysowane dobre postacie i złe postacie. To filmy o walce dobra ze złem i to samo dostrzega w swojej codzienności. Nie jest to więc wersja zdarzeń, która naprawdę się komuś przydarzyła. Przez pryzmat czasu trudno mi w ogóle powiedzieć, czy to, co widzi Buddy jest tym, co naprawdę widziałem ja. Ale jest w tym wszystkim rodzaj poetyckiej prawdy, która może wypływać tylko z autentycznych przedstawień – podsumowuje reżyser.

„Belfast” zadebiutował w polskich kinach 29 lutego. Został wyróżniony Oscarem® i Złotym Globem za najlepszy scenariusz oryginalny. Na Blu-ray™ i DVD ukaże się już 29 czerwca.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY™ i DVD:

  • Alternatywne zakończenie z udziałem Kennetha Branagha
  • Sceny usunięte
  • Miasto z czasu historii: za kulisami „Belfastu”
  • Wewnętrzne dziecko
  • Komentarz scenarzysty i reżysera Kennetha Branagha

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Wiking na 4K Ultra HD, Blu-ray™ i DVD

Przepełniona akcją epicka opowieść ukazująca losy młodego księcia Wikingów, który obiecuje pomścić śmierć ojca.

To nie wypanda na DVD!

Okres dojrzewania to bardzo trudny moment. Co jednak jeśli stanie się jeszcze trudniejszy?

Pozłacany wiek już na DVD

Julian Fellowes, twórca "Downton Abbey", powraca z nowym serialem osadzonym w Nowym Jorku schyłku XIX wieku. W czasie wielkich przemian...

Doktor Strange w multiwersum obłędu na Blu-ray™ i DVD

Kontynuacja przygód jednego z najważniejszych bohaterów Marvela! W najnowszym filmie Doktor Strange otwiera swoje uniwersum, przesuwając jego granice...

Ambulans na Blu-ray™ i DVD

Brawurowy thriller w reżyserii Michaela Baya. Weteran wojenny Will Sharp usiłuje zdobyć fundusze na operację żony. Zwraca się o pomoc do...

Śmierć na Nilu na Blu-ray™ i DVD

Ekranizacja ponadczasowej powieści Agathy Christie w reżyserii Kenetha Branagha.
Kultowy detektyw Hercules Poirot (Kenneth Branagh) planuje spędzić...

Nasze magiczne Encanto na DVD

Wielki hit Disneya – niezwykle barwny, przepełniony muzyką i tańcem, oraz nagrodzony Oscarem® i Złotym Globem, najlepszy film animowany 2021...

Cyrano na Blu-ray™ i DVD

Adaptacja klasycznego tekstu - "Cyrano" to historia człowieka obdarzonego darem pięknego wysławiania się, pewną ręką w pojedynku...

King’s Man: Pierwsza misja na Blu-ray™ i DVD

Ekscytująca historia początków pierwszej na świecie niezależnej agencji wywiadowczej.

West Side Story na Blu-ray™ i DVD

Reżyser Steven Spielberg oraz scenarzysta Tony Kushner, zabierają widzów do Nowego Jorku roku 1957. "West Side Story" to nominowana do Oscara® w aż...

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

Pełna tajemnic, magii i przygód filmowa podróż do świata czarów - Fantastyczne Zwierzęta powracają w wielkim stylu!

Wyjdź za mnie na Blu-ray™ i DVD

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej.