strzałka do góry
Newsy/ Avatar: Istota wody na Blu-ray™ i DVD

ŚWIATOWY FENOMEN JAMESA CAMERONA
NA BLU-RAY™ i DVD!


  DODATKOWO NOWE ZREMASTEROWANE WYDANIE
AVATAR (2009)
NA BLU-RAY™


Wielki powrót na Pandorę!

Avatar: Istota wody Jamesa Camerona osiąga zupełnie nowy poziom i zabiera nas w nieodkryte dotąd głębiny niezwykłego księżyca, gdzie poznamy historię rodziny Sully, a także zobaczymy majestatyczne oceaniczne stworzenia.

Największy przebój kinowy ostatnich lat i trzeci najbardziej kasowy film w historii kina, już 5 lipca ukaże się na Blu-ray™ i DVD oraz w kolekcjonerskiej edycji Steelbook! Dodatkowo na Blu-ray™ ukaże się również nowa, zremasterowana edycja z pierwszym filmem Avatar (2009) oraz bogatymi dodatkami specjalnymi.

Trzynaście lat temu zapierającym dech w piersiach Avatarem (2009) zdobywca Oscara® James Cameron wprowadził widzów w świat inny od wszystkiego, co do tej pory widzieli. Teraz długo wyczekiwanym filmem Avatar: Istota wody wizjoner kinematografii zaprasza widzów w zupełnie nową podróż. Sam Worthington i Zoe Saldaña powracają do swoich legendarnych ról Jake’a Sully’ego i Neytiri, którzy teraz jako kochający rodzice starają się zrobić wszystko, by chronić rodzinę.

W następstwie nieprzewidzianych zdarzeń zmuszeni zostają do opuszczenia domu. Przemierzając rozległe tereny księżyca Pandory ostatecznie trafiają na terytorium należące do klanu Metkayina, który żyje w harmonii z otaczającymi go oceanami. Tam rodzina Sullych musi nauczyć się poruszać zarówno w niebezpiecznym wodnym świecie, jak i w niekomfortowej sytuacji zdobywania akceptacji nowej społeczności.

Zrobienie kontynuacji najbardziej spektakularnego filmu wszech czasów to trudne wyzwanie, ale jeśli ktoś miałby tego dokonać, to tylko James Cameron. To on napisał scenariusze i wyreżyserował dwa z listy najbardziej udanych i ukochanych sequeli w historii kina: Obcy – decydujące starcie i Terminator 2: Dzień sądu.

Avatar to świat, który towarzyszył reżyserowi od dawna. Wstępny szkic scenariusza pierwszego filmu napisał już w 1994 r., mimo że nie miał jeszcze szans pozyskać środków do realizacji swojej wizji. Rozpoczynając produkcję ponad dekadę później, pionierski filmowiec skorzystał z bogatych zasobów wiedzy zgromadzonych na planie swoich wcześniejszych hitów – w tym takich niezapomnianych hitów jak Titanic, czy Terminator. Stworzył film, w którym technologia przechwytywania ruchu zmieniła się w przechwytywanie kreacji aktorskiej, i który wyznaczył nowe możliwości efektów wizualnych. Jednak Cameron na każdym kroku dbał o to, by rewolucyjna technologia wymyślona na potrzeby filmu nigdy nie przyćmiła gry aktorskiej ani emocji bohaterów czy fabuły.

Mając w głowie wszystkie osiągnięcia Avatara (2009) i pączkujący pomysł na jego kontynuację, Cameron i współpracujący z nim od lat producent Jon Landau zdecydowali się na niecodzienny krok, jakim było zwołanie szczytu technologicznego z udziałem szefów najważniejszych działów ekipy filmowej. W lutym 2010 roku wszyscy spotkali się aby przedyskutować, które aspekty procesu filmowego sprawdziły się najlepiej, a co można by jeszcze poprawić. Spotkanie dało bogatą pożywkę do rozważań Cameronowi zastanawiającemu się nad przyszłością Pandory. „Nie sądzę, że realizacja Avatara: Istoty wody byłaby w ogóle możliwa bez tego wydarzenia” – mówi teraz Cameron.

Reżyser zabrał się do spisywania rojących się w jego głowie pomysłów i wkrótce doszedł do ponad 1500 stron notatek i schematów fabularnych. Wtedy też razem z producentem uznali, że jest to materiał na więcej, niż jedną historię. Zaangażowali elitarną grupę najlepszych hollywoodzkich scenarzystów, którzy wraz z Cameronem przekształcali notatki na koncepcję czterech filmów, które będą kontynuacją przygód Jake'a, Neytiri i stworzonej przez nich nowej rodziny. Pomysłów nie brakowało, a proces wyszukiwania historii do nie jednego sequela, a serii filmów, trwał kilka miesięcy. W założeniu miały to być projekty szalenie ambitne, ale wszystkie zogniskowane wokół jednego głównego tematu: znaczenia rodziny.

Jak zauważa Landau: „Zwykłem mawiać, że Jim pisze filmy zawierające motywy przerastające dany gatunek i dlatego jego widzowie odnajdują się w jego dziełach. A nie ma ważniejszego, bardziej uniwersalnego tematu, niż rodzina”.

Przed przystąpieniem do produkcji Cameron chciał mieć gotowe scenariusze wszystkich kolejnych filmów. „Musieliśmy napisać cztery filmy przed przystąpieniem do pracy nad pierwszym sequelem” – mówi. „Chciałem nakreślić wszystkie motywy, aby następnie móc połączyć poszczególne etapy produkcji – przechwytywanie kreacji, zdjęcia standardowe i postprodukcję”.

Na początku Avatara (2009) poznajemy Jake'a Sullyego jako sparaliżowanego żołnierza piechoty morskiej opłakującego śmierć swojego brata bliźniaka i desperacko poszukującego nowego sposobu na życie. W otwarciu nowego filmu Avatar: Istoty wody widzimy go jako szczęśliwego męża, głowę rodziny i klanu Omatikaya, w pełni przyzwyczajonego do swojego ciała Na'vi. „Rodzina jest naszą twierdzą” – często przypomina żonie Neytiri i ich dzieciom, Neteyamowi (James Flatters), Lo'akowi (Britain Dalton), Tuk (Trinity Jo-Li Bliss) i adoptowanej nastoletniej córce, Kiri (Sigourney Weaver). Ku zmartwieniu Jake'a i Neytiri, ich dzieci często zadają się z Pająkiem (Jack Champion), ludzkim dzieckiem osieroconym przez wojnę.

„Ludzie nieba" powracają na Pandorę nie tylko po to, by prowadzić rabunkową eksploatację cennego minerału znanego jako „unobtanium". Zarząd Pozyskiwania Zasobów (ZPZ) ma dodatkowy cel skolonizowania całego księżyca na potrzeby ludzkości, ponieważ Ziemia niemal nie nadaje się już do zamieszkania. Niszczą duże połacie lasu by wznieść na brzegu oceanu gigantyczne, otoczone murami miasto o nazwie Bridgehead. Szefem misji ZPZ jest nieugięty generał Francis Ardmore (Edie Falco).

Jake z powodzeniem prowadzi wojowników klanu na wypady przeciwko ZPZ. Jednak, gdy uświadamia sobie, że to on sam jest celem jednostki Quaritcha, wraz z Neytiri podejmują trudną decyzję o ucieczce z ojczyzny i schronieniu się w odległych atolach Pandory. Mimo zniknięcia Sullych z puszczy, Quaritch nie rezygnuje z tropienia „buntownika Jake'a Sully'ego”, co ostatecznie doprowadzi do ich nieuniknionego spotkania.

Mając gotową historię, Cameron i Landau rzucili wyzwanie szefom kluczowych działów ekipy, aby wymyślili nowe metody i technologie pozwalające na stworzenie jeszcze bardziej wyrazistych i wciągających postaci na ekranie, jak i na osadzenie ich w świecie, który pomimo fantastycznej konstrukcji, sprawiałby wrażenie prawdziwego. W rezultacie w momencie rozpoczęcia produkcji reżyser miał do dyspozycji zestaw zupełnie nowych narzędzi technologicznych. „Metody, jakimi się teraz posługujemy, są o wiele bardziej zaawansowane w porównaniu z pierwszym filmem” - mówi Cameron. „Czy dzięki temu film jest lepszy z perspektywy widza? Zdecydowanie nie. Ogół widzów interesuje tylko historia, bohaterowie i to, jakie uczucia wywołuje w nich film. Jest to najważniejsza rzecz, o której nigdy nie zapominam”.

Landau wyjaśnia, że każda z czterech kolejnych części Avatara ma swoje własne zakończenie i emocjonalne rozwiązanie, ale jeśli spojrzeć na nie jako na całość, to tworzą większą połączoną epicką sagę. Zamiast poddawać się zewnętrznej presji związanej z tworzeniem sequela gigantycznego hitu kasowego, twórcy naciskają sami na siebie, by po prostu robić jak najlepsze filmy. „Każdego dnia kręcąc film jesteś pod presją, ale to my sami ją na siebie nakładamy” – mówi Landau. „Chcemy przesuwać granice opowiadania historii i angażowania widzów. To oznacza po prostu, że musimy ciężej pracować”.

Jak mówi Cameron, poświęcając wiele lat swojego twórczego życia filmom z serii Avatar jest zdeterminowany, aby były one dobrym, rozrywkowym widowiskiem, które jednocześnie porusza i jest pełne uczuć. Filmowiec powplatał w nie też ważne dla siebie motywy, na czele z troską o środowisko naturalne i, oczywiście, doniosłością rodziny. „Patrząc na fabułę, nowe krajobrazy i postacie czy stawiane pytania, nie czuję, że z filmowego punktu widzenia jest jeszcze jest coś, co muszę powiedzieć, a czego nie powiem w tych czterech filmach” – podsumowuje.

W Polsce film Avatar: Istota wody ukaże się 5 lipca w wydaniach: DVD oraz dwupłytowych wydaniach Blu-ray™ (film + dodatki specjalne) i Blu-ray™ Steelbook – Edycja Limitowana. Film Avatar (2009) w odnowionej wersji Blu-ray™ ukaże się 10 lipca.

PONAD TRZY GODZINY DODATKÓW SPECJALNYCH W WYDANIACH BLU‑RAY™ AVATAR: ISTOTA WODY:

  • Nowi bohaterowie
  • Wyzwania wodnego świata Pandory
  • Ożywianie Pandory
  • Bohaterowie z Pandory
  • … i wiele innych

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY™ AVATAR (2009):

  • Wspomnienia
  • Avatar: spojrzenie wstecz
  • Avatar – narodziny idei
  • Reportaże

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
DIUNA: CZĘŚĆ DRUGA

Spektakularna kontynuacja wielkiego hitu już od 25 maja na 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD oraz w limitowanych wydaniach 4K UHD Steelbook...

Wonka już na Blu-ray™ i DVD!

Cudowna opowieść o tym, jak młody marzyciel Willy Wonka (w tej roli Timothée Chalamet) stał się największym na świecie wynalazcą, magikiem...

Aquaman i Zaginione Królestwo na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji...

Marvels na Blu-ray™ i DVD!

Kapitan Marvel oraz jej dwie nowe towarzyszki, z pomocą Nicka Fury'ego i niezwykłego kota Goose'a, stają do walki z nową liderką...

Psi Patrol: Wielki Film na DVD!

Uwielbiane psiaki powracają w kolejnej niesamowitej przygodzie! Tym razem nieoczekiwanie zyskują supermoce! Psi Patrol: Wielki film już 17 stycznia...

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia na Blu-ray™ i DVD

Harrison Ford powraca w roli legendarnego bohatera w finałowej odsłonie kultowej serii.

Oppenheimer na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Uznany reżyser/scenarzysta Christopher Nolan przedstawia arcydzieło, które trzeba zobaczyć. OPPENHEIMER to opowieść o człowieku i chwili,...

Barbie już na Blu-ray™ i DVD!

Barbie, wielki hit światowego box office i globalny fenomen nominowanej do Oscara® Grety Gerwig 4 na Blu-ray™ i DVD.

Transformers: Przebudzenie Bestii już na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD!

Transformers: Przebudzenie Bestii to kolejna odsłona filmowej serii o walkach wielkich robotów, powstałej w oparciu o zabawki firmy Hasbro....

Między nami żywiołami już na DVD!

Zachwycający energią i kreatywnością hit od Disney i Pixar. Iskra i Wodek zapraszają na niezwykłą przygodę w Mieście Żywiołów.

Mission: Impossible 7 - Dead Reckoning - Part One na 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD!

W najnowszym filmie Ethan Hunt i jego zespół IMF rozpoczynają swoją najniebezpieczniejszą misję, poszukując nowej, przerażającej broni, która...

Mała Syrenka. Film już na Blu-ray™ i DVD!

Kultowa historia uwielbianej Arielki i jedna z najpiękniejszych klasycznych animacji Disneya w nowej, aktorskiej odsłonie. Ta fabularna adaptacja...